Tag: Source edit |
Tag: Source edit |
||
Line 40: | Line 40: | ||
:{{colorbox|#DCDCDC}} ''Did not compete or was relegated'' |
:{{colorbox|#DCDCDC}} ''Did not compete or was relegated'' |
||
:{{colorbox|#E9AFC6}} ''Did not qualify from the pre-qualification round'' |
:{{colorbox|#E9AFC6}} ''Did not qualify from the pre-qualification round'' |
||
− | {| class="sortable wikitable" width=" |
+ | {| class="sortable wikitable" width="100%" style="font-size:80%; text-align: left;line-height:18px" |
|- bgcolor="#ccccff" |
|- bgcolor="#ccccff" |
||
! width="45px" data-sort-type="number" | Year |
! width="45px" data-sort-type="number" | Year |
Revision as of 20:34, 14 January 2021
Russia | |
---|---|
Broadcaster |
Channel One Russia Rossiya 1 |
Selection process |
A Song For (...) (#18, #27,#29) |
Appearances | |
Appearances | 35 (17 finals) |
Debut | NVSC #01 |
Best result | 1st: #34 |
Worst result | 8th (PQR): #20 |
North Vision Ranking of Nations | |
Rank (#38) | 29th |
Highest ranking | 2nd |
Lowest ranking | 46th |
Russia debuted in the 1st edition of North Vision Song Contest.As of now they participated every edition since. The Russian broadcaster C1R has been in charge since the 1st edition, since edition 22 they joined forces with RTR as this broadcaster was also interested in broadcasting and participating.
Russia picked their artist and song mostly internal. Except for edition 9, 10, 13 and 16 when they used A Russian Sound to pick their entry. Also saw the country the selection process of internal combined with a song selection called "A Song For (...)" which was held three times.
The country had a bad start in the contest with stranding in the semi final in the first two editions, in the 3rd edition they reach the final for the first time ending in first in the semi final and archiving the countries first top ten placing in the final. After the succes the famous girl group Serebro wanted to step in the footsteps of their predecessors, but sadly failed to do so starting another two editions of non-qualifications with the country archiving their worst semi final results in the 5th edition.
The broadcaster announced they will step up their game before the start of edition 6 and they send Zedd and the British singer Foxes to Beirut, they archived to end in the top ten starting an era of seven finals. In edition 9 , Polina Gagarina archived the countries first top five spot. Russia managed to reach the top six, two times after and thus being an automatic qualifier three times in total.
In Edition 19th Hanna and sadly started a non-qualification streak with even the countries first pre-qualification round participation the edition after. The broadcaster was eager to participate and opened the selection for an artist who wanted to show their heritage, but without success. After the first pre-qualification round participation there followed five more. Three unsuccessful attempts and two successful attempts.
After 34 participations the country finally managed their first win in the 34th edition. Managing to win the pre-qualification round, semi final and the grand final. Making this their most successful attempt and making Russia the hosts of the 35th edition.
The country has send until the latest edition three returning artists Nyusha who has been chosen three times, Serebro who participated two times and Vintage who also participated two times. The country have send songs in five different languages, with the whole song or a few word in the language. Besides the national official language Russian, we saw the appearance of Tatar, English, German & French. Besides the British singer Foxes, the country send the first Kazakh born artist Vika Daineko in edition three before the debute of Kazakhstan. In edition sixteen the Uzbek singer Sogdiana won the national final and was the first Uzbek artist to participate in the contest. Th pre-qualification round of the twentieth-third edition also saw the appearances of the Ukrainian-born rapper Scroodgee and the Latvian-born Dana Sokolova who archived to participated for her home country in the thirtieth edition.
Contestants
- Winner
- Second place
- Third place
- Last place
- Automatically qualified to the final
- Did not qualify for the final
- Did not compete or was relegated
- Did not qualify from the pre-qualification round
Year | Artist | Language | Title | Final | Points | Semi | Points |
---|---|---|---|---|---|---|---|
01 | Vintage | Russian | "Derev'ya" (Деревья) | Failed to qualify | 15 | 38 | |
02 | Pulse | Russian | "Tantsuy so mnoy" (Танцуй Со Мной) | 15 | 47 | ||
03 | T-Killah & Vika Daineko | English | "Mirror Mirror" | 07 | 118 | 01 | 123 |
04 | Serebro | English | "Angel Kiss" | Failed to qualify | 11 | 67 | |
05 | Dima Bilan & Yulia Volkova | Russian | "Lyubov Suka" (Любовь Сука) | 19 | 34 | ||
06 | Zedd feat. Foxes | English | "Clarity" | 09 | 127 | 02 | 118 |
07 | Lena Katina | English | "Lift Me Up" | 08 | 141 | 03 | 79 |
08 | Nyusha | Russian | "Naedine" (Наедине) | 07 | 136 | 03 | 104 |
09 | Polina Gagarina | Russian | "Shagay" (Шагай) | 05 | 145 | 04 | 95 |
10 | Nyusha | Russian | "Tol'ko" (Только) | 11 | 107 | AQ | AQ |
11 | Serebro | Russian | "Ne Nado Bol'nee" (Не Надо Больнее) | 07 | 154 | 01 | 136 |
12 | Yulia Savicheva | Russian | "Nevesta" (Невеста) | 09 | 127 | 06 | 83 |
13 | Albina Dzhanabaeva | Russian | "Nadoyeli" (Надоели) | Failed to qualify | 12 | 58 | |
14 | Sergey Lazarev | Russian | "7 tsifr" (7 цифр) | 05 | 147 | 03 | 122 |
15 | Nyusha | Russian | "Gde ti, tam ya" (Где ты, там я) | 06 | 133 | AQ | AQ |
16 | Sogdiana | Russian | "Molniya" (Молния) | 26 | 38 | AQ | AQ |
17 | Egor Kreed | Russian | "Nevesta" (Невеста) | Failed to qualify | 12 | 56 | |
18 | Vintage ft. DJ M.E.G. & N.E.R.A.K. | Russian* | "Ya Veryu v Lyubov'" (Я верю в любовь) | 16 | 95 | 9 | 77 |
19 | Hanna | Russian | "Poteryala golovu" | Failed to qualify | 19 | 68 | |
20 | Bolgar Kyzlary | Tatar | "Gashyyk bulma" (Гашыйк булма) | Failed to qualify (8th, 42pts) | |||
21 | LAYK.A | Russian | "0:1" | Failed to qualify | 12 | 92 | |
22 | TATARKA & Little Big | Tatar ^ | "U Can Take" | 17 | 64 | ||
23 | Dana Sokolova & Scroodgee | Russian | "Indigo" (Индиго) | Failed to qualify (5th, 53pts) | |||
24 | Oleg Miami | Russian | "Yesli ty so mnoy" (Если Ты Со Мной) | 08 | 244 | 05 | 190 |
25 | 5sta Family | Russian | "Snova vmeste" (Снова вместе) | Failed to qualify | 19 | 61 | |
26 | RASA | Russian | "Pod fonarem" (Под фонарем) | Failed to qualify (7th, 97pts) | |||
27 | IOLITE | English | "Bad Behavior" | Failed to qualify | 11 | 124 | |
28 | DRUG ft. Zimne | Russian | "Kovboy" (Ковбой) | 12 | 123 | ||
29 | Zivert | Russian ^ | "Life" | 12 | 107 | ||
30 | VADA | Russian | "Biryuzovaya" (Бирюзовая) | 12 | 245 | 08 | 172 |
31 | Tritia | English | "Wake" | Failed to qualify | 18 | 40 | |
32 | Erika Lundmoen | Russian | "Milaya" (Милая) | 18 | 175 | 10 | 126 |
33 | Sabrina | Russian | "Novaya" (Новая) | Failed to qualify | 18 | 57 | |
34 | Manro | Russian | "Davay Poprobuyem" (Давай Попробуем) | 01 | 414 | 01 | 261 |
35 | Host | Host |
(*) Contains lyrics in English, German & French
(^) Contains Lyrics in English
Russia in North Vision Song Contest
Draw History
Edn. | Entry | Final | SF1 | SF2 | PQR |
---|---|---|---|---|---|
#01 | "Derev'ya" | Failed to qualify | 07 | — | N/A |
#02 | "Tantsuy so mnoy" | Failed to qualify | 01 | — | |
#03 | "Mirror Mirror" | 14 | 11 | — | |
#04 | "Angel Kiss" | Failed to qualify | — | 07 | |
#05 | "Lyubov Suka" | Failed to qualify | 09 | — | |
#06 | "Clarity" | 09 | 13 | — | |
#07 | "Lift Me Up" | 14 | — | 03 | |
#08 | "Naedine" | 23 | — | 14 | — |
#09 | "Shagay" | 12 | 08 | — | — |
#10 | "Tol'ko" | 12 | AQ | ||
#11 | "Ne Nado Bol'nee" | 15 | 11 | — | — |
#12 | "Nevesta" | 17 | — | 19 | — |
#13 | "Nadoyeli" | Failed to qualify | 04 | — | — |
#14 | "7 tsifr" | 10 | 13 | — | — |
#15 | "Gde ti, tam ya" | 09 | AQ | N/A | |
#16 | "Molniya" | 02 | AQ | ||
#17 | "Nevesta" | Failed to qualify | — | 06 | — |
#18 | "Ya veryu v lyubov" | 07 | — | 12 | — |
#19 | "Poteryala golovu" | Failed to qualify | 06 | — | N/A |
#20 | "Gashyyk bulma" | Failed to qualify | 04 | ||
#21 | "0:1" | Failed to qualify | — | 14 | N/A |
#22 | "U Can Take" | Failed to qualify | — | 15 | N/A |
#23 | "Indigo" | Failed to qualify | 01 | ||
#24 | "Yesli Ty So Mnoy" | 02 | — | 16 | N/A |
#25 | "Snova vmeste" | Failed to qualify | — | 11 | N/A |
#26 | "Pod Fonarem" | Failed to qualify | 02 | ||
#27 | "Bad Behavior" | Failed to qualify | — | 10 | N/A |
#28 | "Kovboy" | Failed to qualify | — | 09 | N/A |
#29 | "Life" | Failed to qualify | — | 10 | N/A |
#30 | "Biryuzovaya" | 27 | — | 17 | N/A |
#31 | "Wake" | Failed to qualify | 17 | — | N/A |
#32 | "Milaya" | 02 | 06 | — | 06 |
#33 | "Novaya" | Failed to qualify | — | 10 | N/A |
#34 | "Davay Poprobuyem" | 13 | — | 03 | 04 |
Betting Odds
Edition | Placement | Score | Actual result |
---|---|---|---|
#04 | - | - | 11 (SF) |
#05 | 14 | €11 | 19 (SF) |
#06 | 17 | € 26 | 09 (F) |
#07 | 13 | 4,00 | 08 (F) |
#09 | 08 | 3,34 | 05 (F) |
#10 | 26 | 4,06 | 11 (F) |
#11 | 04 | 3,03 | 07 (F) |
#12 | 18 | 4,09 | 09 (F) |
#13 | 09 | 3,52 | 12 (SF) |
#14 | 12 | 3,47 | 05 (F) |
#15 | 35 | 4,27 | 06 (F) |
#16 | 22 | 4,21 | 26 (F) |
#17 | 35 | 4,33 | 12 (SF) |
#18 | 34 | 4,90 | 16 (F) |
#19 | 42 | 5,42 | 19 (SF) |
#20 | 50 | 5,98 | 08 (PQR) |
#21 | 40 | 5,49 | 12 (SF) |
#22 | 43 | 6,02 | 17 (SF) |
#23 | 35 | 4,47 | 05 (PQR) |
#24 | 24 | 3,77 | 08 (F) |
#25 | 30 | 5,45 | 19 (SF) |
#26 | Not included as failed from PQR | 07 (PQR) | |
#27 | 29 | 4,33 | 11 (SF) |
#28 | 43 | 5,52 | 12 (SF) |
#29 | 19 | 4,29 | 12 (SF) |
#30 | 26 | 4,49 | 12 (F) |
#31 | 29 | 4,63 | 18 (SF) |
#32 | 19 | 4,17 | 18 (F) |
#33 | 41 | 5,83 | 18 (SF) |
#34 | 19 | 4,04 | 1st (F) |
Commentator & Spokesperson
Year | Commentator | Dual Commentator | Spokesperson | Channel |
---|---|---|---|---|
NVSC 01 | Alexander | - | Aleksandr Kokorin | Channel 1 |
NVSC 02 | Lena Katina | Vintazh | ||
NVSC 03 | Yulia Volkova | |||
NVSC 04 | MakSim | |||
NVSC 05 | Anastasia Pridhokho | |||
NVSC 06 | Alexander Kerzhakov | |||
NVSC 07 | Julia Volkova | |||
NVSC 08 | Yulia Alipova | |||
NVSC 09 | Nyusha | |||
NVSC 10 | Roma Acorn | Aleksandr Kokorin | ||
NVSC 11 | Andrey Vorontsevich | |||
NVSC 12 | Semen Elistratov | |||
NVSC 13 | Egor Sesarev | |||
NVSC 14 | Mikhail Balyasinsky | |||
NVSC 15 | Valeria Kozlova | |||
NVSC 16 | David Belyavskiy | |||
NVSC 17 | Polina Gagarina | |||
NVSC 18 | Egor Kreed | Roma Acorn | ||
NVSC 19 | Roma Acorn | Timati & Egor Kreed | ||
NVSC 20 | Aleksandr Kokorin | |||
NVSC 21 | Ramil Sheydayev | |||
NVSC 22 | L'One (Levan Gorozia) | Channel 1, Russia 1 | ||
NVSC 23 | TATARKA | Julia Parshuta | ||
NVSC 24 | Sergey Lazarev | |||
NVSC 25 | Eldzhey | Igor Akinfeev | ||
NVSC 26 | Alsou & Sergey Lazarev | |||
NVSC 27 | Isaya (Aleksandr Panasjoek) | |||
NVSC 28 | Mnogoznaal (Maxim Lazin) | |||
NVSC 29 | Ivan Valeev | |||
NVSC 30 | Irina Smelaya (TATARKA) | |||
NVSC 31 | Ilya & Sonya (LITTLE BIG) | |||
NVSC 32 | Yuri Muzychenko | Roman Varnin | ||
NVSC 33 | Rakhim | |||
NVSC 34 | Anatoly Borisov |
- (*) In Edition 18, Roma Acorn was also the spokesperson of the country, He only did the co-commentary of the Semi finals, which also had a quest commentator, Egor Kreed. Egor was co-commentator in the Final.
Hostings
Russia is set to host the contest for the first time in thirty-fifth edition.
Edition | Location | Venue | Presenters |
---|---|---|---|
#35 |
Voting
12 points
Russia gave 12 points to .... in ...
PQR
These contains the PQR 12 points, as participant and Row voting.
Year | PQR Edition | Country |
---|---|---|
NVSC #10 | PQR #2 | Bosnia & Herzegovina |
NVSC #11 | PQR #3 | Lebanon |
NVSC #12 | PQR #4 | Finland |
NVSC #13 | PQR #5 | Morocco |
NVSC #14 | PQR #6 | Serbia |
NVSC #15 | No PQR | |
NVSC #16 | PQR #7 | Bosnia & Herzegovina |
NVSC #17 | PQR #8 | Georgia |
NVSC #18 | PQR #9 | Ukraine |
NVSC #19 | No PQR | |
NVSC #20 | PQR #10 | Lebanon |
NVSC #21 | No PQR | |
NVSC #22 | No PQR | |
NVSC #23 | PQR #11 | North Macedonia |
NVSC #24 | No PQR | |
NVSC #25 | No PQR | |
NVSC #26 | PQR #12 | Lebanon |
NVSC #27 | PQR #13 | Albania |
NVSC #28 | PQR #14 | Kazakhstan |
NVSC #29 | PQR #15 | North Macedonia |
NVSC #30 | PQR #16 | Belarus |
NVSC #31 | PQR #17 | Bulgaria |
NVSC #32 | PQR #18 | Bosnia & Herzegovina |
NVSC #33 | PQR #19 | Cyprus |
NVSC #34 | PQR #20 | Hungary |
Semi Final & Final
Table key
- Winner – Russia gave 12 points to a winning song / Russia won the contest.
- Second place – Russia gave 12 points to a runner-up song / Russia was runner-up in the contest.
- Third place – Russia gave 12 points to a third place song / Russia came third in the contest.
- Qualified – Russia gave 12 points to a song that was a qualifier / Russia was a qualifier.
- Non-qualified – Russia gave 12 points to a song that was not a qualifier / Russia was not a qualifier.
Record of 12 points | ||||
---|---|---|---|---|
Edn. | Given | Received | ||
Final | Semi | Final | Semi | |
#01 | Poland | Denmark | Did not qualify | None |
#02 | Denmark | Luxembourg | Did not qualify | None |
#03 | Slovakia | Türkiye | Belarus Georgia Latvia Ukraine |
Belarus Hungary |
#04 | Belgium | Belarus | Did not qualify | Belarus Morocco Slovenia |
#05 | Netherlands | Luxembourg | Did not qualify | Latvia |
#06 | Azerbaijan | United Kingdom | Belarus Greece Slovenia Spain |
Belarus Latvia Poland Slovenia Spain |
#07 | France | Estonia | North Macedonia Norway |
Italy |
#08 | Luxembourg | Montenegro | Denmark Luxembourg Montenegro Morocco |
Algeria Finland Lithuania Luxembourg |
#09 | Ukraine | Lebanon | Spain Sweden |
Andorra Spain Sweden |
#10 | Türkiye | Türkiye | Belarus Denmark Kazakhstan |
Did not participate |
#11 | Lithuania | Albania | None | Luxembourg Ukraine |
#12 | Finland | Finland | None | Belgium Cyprus |
#13 | Sweden | Lebanon | Did not qualify | None |
#14 | Lebanon | Lebanon | Germany Luxembourg Türkiye |
Luxembourg Monaco North Macedonia Poland Türkiye |
#15 | Türkiye | Türkiye | Estonia | Did not participate |
#16 | Türkiye | Estonia | Ukraine | Did not participate |
#17 | Spain | Poland | Did not qualify | None |
#18 | Moldova | Azerbaijan | Liechtenstein | None |
#19 | Poland (jury) | Poland (jury) | Did not qualify | None |
Poland (Televote) | Poland (Televote) | Did not qualify | None | |
#20 | Netherlands (jury) | Did not participate | Did not qualify | Did not qualify |
Netherlands (Televote) | Did not participate | Did not qualify | Did not qualify | |
#21 | Türkiye (jury) | Türkiye (jury) | Did not qualify | None |
Türkiye (Televote) | Türkiye (Televote) | Did not qualify | Bosnia & Herzegovina (Televote) | |
#22 | Hungary (jury) | Hungary (jury) | Did not qualify | None |
Hungary (Televote) | Hungary (Televote) | Did not qualify | None | |
#23 | Belarus (jury) | Did not participate | Did not qualify | Did not qualify |
Czechia (Televote) | Did not participate | Did not qualify | Did not qualify | |
#24 | Serbia (jury) | Serbia (jury) | Andorra (jury) Belarus (jury) Croatia (jury) Türkiye (jury) |
Andorra (jury) Croatia (jury) |
Serbia (Televote) | Croatia (Televote) | San Marino (Televote) Spain (Televote) |
Spain (Televote) | |
#25 | Italy (jury) | Italy (jury) | Did not qualify | None |
France (Televote) | France (Televote) | Did not qualify | None | |
#26 | Croatia (Jury) | Did not participate | Did not qualify | Did not qualify |
Croatia (Televote) | Did not participate | Did not qualify | Did not qualify | |
#27 | Netherlands (Jury) | Andorra (Jury) | Did not qualify | Portugal (Jury) |
Netherlands (Televote) | Armenia (Televote) | Did not qualify | None | |
#28 | San Marino (Jury) | San Marino (Jury) | Did not qualify | None |
Israel (Televote) | Belarus (Televote) | Did not qualify | Cyprus (Televote) | |
#29 | Ukraine (Jury) | Serbia (Jury) | Did not qualify | None |
Ukraine (Televote) | Ukraine (Televote) | Did not qualify | Sweden (Televote) | |
#30 | Montenegro (Jury) | Montenegro (Jury) | Belarus (Jury) Bosnia & Herzegovina (Jury) |
Bosnia & Herzegovina (Jury) |
Finland (Televote) | Monaco (Televote) | None | Bosnia & Herzegovina (Televote) | |
#31 | United Kingdom (Jury) | Ireland (Jury) | Did not qualify | None |
Greece (Televote) | Greece (Televote) | Did not qualify | None | |
#32 | Montenegro (Jury) | Montenegro (Jury) | Italy(Jury) | San Marino(Jury) |
Greece (Televote) | Spain (Televote) | None | Belarus (Televote) | |
#33 | Romania (Jury) | Romania (Jury) | Did not qualify | None |
Romania (Televote) | Türkiye (Televote) | Did not qualify | None | |
#34 | Sweden (Jury) | Sweden (Jury) | Denmark (Jury) Ireland (Jury) United Kingdom(Jury) |
Bosnia & Herzegovina (Jury) Greece (Jury) Luxembourg |
Israel (Televote) | Albania (Televote) | Greece (Televote) Latvia (Televote) Slovenia(Televote) |
Bosnia & Herzegovina (Televote) Sweden (Televote) |
Detailed voting
Russia's voting statistics as of the 34th edition.The tables list the points given or received by Russia in the semi-finals, the finals and a total of both. Votes counted as RoW not included.
Russia has given the most points to... (semi-finals only)
|
Russia has received the most points from...
|
Russia has given the most points to...
|
Russia has received the most points from...
|
Junior North Vision Song Contest
- Winner
- Second place
- Third place
- Last place
- Did not compete or was relegated
Year | Artist | Language | Title | Final | Points | Semi | Points |
---|---|---|---|---|---|---|---|
#03 | Lev Akselrod | Russian | "Zamok Iz Dozhdya" (Замок из дождя) | 12 | 32 | No semi-finals | |
#04 | Elizaveta Puris | Russian | "Novy Den" (Новый день) | 12 | 55 | ||
#05 | Did not compete | ||||||
#06 | Nika Terentyeva | Russian | "Dazhe bez krylyev" (Даже без крыльев) | 04 | 82 | No semi-finals | |
#07 | Aleksandra Abrameytseva | Russian | "Sasha, Sasha" (Саша, Саша) | 14 | 45 | ||
#08 | Sofya Fisenko | Russian | "Dusha" (Душа) | 07 | 65 | ||
#09 | Dayana Kirillova | Russian | "Kto zazhigayet zvezdy" (Кто зажигает звезды) | 13 | 32 | ||
#10 | Maria Mirova | Russian | "Letat" (Летать) | 12 | 76 | 05 | 86 |
#11 | Katya Adushkina | Russian | "Beauty Bomb" | 01 | 125 | No semi-finals | |
#12 | Anna Filipchuk | Russian | "Lyubov'-voyna" (Любовь-война) | 07 | 58 |
OGAN Second Chance Contest
- Winner
- Second place
- Third place
- Last place
- Did not compete or was relegated
Year | Artist | Language | Title | Final | Points | |
---|---|---|---|---|---|---|
#9 | Sergey Lazarev | English | "Take It Off" | 03 | 103 | |
#10 | Roma Acorn & Melissa | Russian | "Spasibo" (Спасибо) | 22 | 30 | |
Did not compete between 11 and 12 | ||||||
#13 | Bravve | English | "Sudden Addiction" | 12 | 37 | |
Did not compete between 14 and 15 | ||||||
#16 | Holy Molly & DJ M.E.G. | English | "Kill Me All Night Long" | 24 | 19 | |
Did not compete in #17 | ||||||
#18 | Vintage | Russian | "Gorod, gde sbyvayutsya mechty" | 15 | 39 | |
Did not compete between #19 and #26 | ||||||
#27 | Iolite | English | "Bloodstream" | 13 | 36 | |
Did not compete in #28 | ||||||
#29 | Zivert | Russian | "Yeshche khochu" (Еще хочу) | 06 | 57 | |
Does not compete since 30 |
|